Šunų DNR tyrimai | DNR testas

Mūsų veterinarijos skyrius siūlo daugybę kokybiškų šunų DNR tyrimų veisėjams, veterinarams ir registrams visame pasaulyje. Visus šunų mėginius galima lengvai paimti, naudojant specialius skruostų tamponus (špatelius), kuriuos rasite kiekviename DNR mėginių surinkimo komplekte. Mes teikiame šias šunų DNR tyrimų paslaugas:

DĖMESIO!  Nuo 2018.01.01 visiems LKD narių šunims reikalingas GENETINIO PROFILIO (DNR) tyrimas

VISI ŠUNŲ DNR TYRIMAI

Nuo tada, kai buvo atrasta dviguba DNR spiralė, praėjo daugiau nei 50 metų, o genetika ir molekulinė biologija užtikrintai įsitvirtino mūsų buityje. Jų pritaikymo sritis neapsiriboja genetiškai modifikuotų maisto produktų nustatymu. Kokiais šių mokslo krypčių pasiekimais šiuo metu gali naudotis šunų veisėjai?

Tėvystės nustatymo tyrimas
Paveldėtų ligų tyrimai
DNR profilio nustatymas

Bendra žmogaus ir šuns evoliucija trunka jau apie penkiolika tūkstančių metų. Visą šį laiką žmogus kruopščiai atrinkinėjo gyvenimui drauge tinkamiausius šuns bruožus ir reikia pripažinti, kad jam tai pavyko puikiai: kaip žinoma, šuo yra geriausias žmogaus draugas, galintis pagal veido išraišką suprasti žmogaus nuotaiką. Vienas didelis šio proceso trūkumas yra tas, kad mūsų mylimiausi augintiniai paaukojo dėl geriausių savybių savo sveikatą. Ekspertai teigia, kai kiekvienas šuo vidutiniškai yra 4-5 paveldimų susirgimų nešiotojas.

Ilgą laiką žmonės mėgino išvengti paveldimų ligų, kergiant tik sveikus šunis. Tačiau paveldimi susirgimai vis dar kelia daug rūpesčių šunų veisėjams ir paprastiems gyvūnų mylėtojams. Šis metodas nėra visiškai efektyvus dėl to, kad šunys, kaip ir žmonės, turi dvigubą chromosomų rinkinį, kas leidžia, naudojant vieną sveiką chromosomą, visą gyvenimą nešioti ir perduoti savo palikuonims chromosomą su defektu. Tokių defektų nešiotojais gali būti ir laimėjimus parodose skinantys šunys, galintys susirgimais apdovanoti kelis dešimtis savo palikuonių. Kai kurios ligos gali pasireikšti ne nuo gimimo, o pavyzdžiui, nuo antrų ar trečių šuns gyvenimo metų. Dažnai nesąžiningi veisėjai tyčia slepia su defektais gimusius šuniukus, todėl iš pirmo žvilgsnio sėkmingos veisyklos su išskirtinai sveikais šunimis gali atrodyti labiau įtartinos, negu tos, kurios atvirai kalba apie savo šunų problemas.

Vienintelis būdas kovoti su paveldimais susirgimais – tinkamai kontroliuoti genetinę šunų sveikatą, planuojant kergimą. Šį procesą turi sudaryti šunų genealogijos analizė ir DNR testas. Šiuolaikinis testavimas padeda greitai ir tiksliai nustatyti ar defektyvų geną turi šuo-nešiotojas, t. y. net tas gyvūnas, kuris neturi jokių ligos požymių.

DNR testas ypač veiksmingas tais atvejais, kai reikia nustatyti vieną defektyvų geną. Prie tokių ligų galima priskirti labai nemalonią progresuojančią tinklainės atrofiją. Sergančių šunų fotoreceptoriai palaipsniui degeneruoja, dėl to pradžioje atsiranda vištakumas, o vėliau – visiškas aklumas. Dar viena dažna liga – cistinurija. Šiuo atveju dėl genetinės anomalijos sutrinka cistino aminorūgšties metabolizmas, dėl to inkstuose ir šlapimo pūslėje formuojasi akmenys. Sunkiau nustatyti ligas, kurias provokuoja ne vienas, o keli genai. Tačiau tyrimai rodo, kad ir tokias ligas galima atpažinti dėl tam tikrų genetinių žymenų. Tai reiškia, kad netolimoje ateityje DNR testai padės kontroliuoti net tokias sudėtingas ligas kaip, pavyzdžiui, klubo sąnario displazija. Šiuo metu testai yra naudojami siekiant diagnozuoti progresuojančią tinklainės atrofiją, Kolių veislės šunų regėjimo anomalijas, ciklinę neutropeniją, cistinuriją, leukodistrofiją ir kitas ligas.

Pastaruoju metu DNR technologijos vis dažniau yra naudojamos nustatant ar tikrinant šunų giminystės ryšius. Didžioji dalis testų, nustatančių žmonių ar šunų giminystės santykius, naudoja polimorfinių genomo atkarpų analizę, nes kiekvieno gyvūno rinkiniai yra unikalūs, todėl tas pačias polimofrines atkarpas turi tiek tėvas, tiek motina. Dėl šių priežasčių ir ligų nustatymo testai, ir giminystės ryšių nustatymo testai – tai vienas kitą papildančios priemonės, kuriomis galima pasikliauti, siekiant užkirsti kelią sunkių ligų plitimui. Be to, ši mokslo sritis kasmet tobulėja, todėl sąrašas ligų, kurias galima nustatyti atlikus DNR testą, yra nuolat pildomas.

Šunų DNR tyrimas gali būti pasitelkiamas, siekiant geriau kontroliuoti poravimąsi, priimti labiau pagrįstus atrankos sprendimus ir, kilus abejonėms, nustatyti tėvystę. Mes teikiame įvairiausias DNR tyrimo paslaugas šunų veterinarams, registrams, klubams, veisėjams ir savo augintinius mylintiems savininkams visame pasaulyje. Galite būti tikri, kad Jūsų geriausiems draugams mūsų veterinarijos skyrius suteiks aukščiausios kokybės tyrimų paslaugas.

Darbo valandos

Mūsų pagalbos linija
veikia 8 valandas per parą

Pirm. - Penkt.: 9:00 - 17:00
Savaitgalis: Nedirbame

Pagalba gyvai

map
Vilnius: +370 5 2752600
Kaunas: +370 37 788503 
infodnr