Prostatos vėžys
Pasak Nacionalinio vėžio instituto (JAV), 2012 metais prostatos vėžio diagnozę išgirdo maždaug 242 tūkst. amerikiečių vyrų. Tai yra antra pagal paplitimą tarp vyrų vėžio forma JAV (ją lenkia tik odos vėžys). Lietuvoje tai yra dažniausias vyrų onkologinis susirgimas, kasmet šią diagnozę išgirsta apie pustrečio tūkstančio vyrų.
Prostatos (arba priešinės liaukos) vėžys vystosi prostatos liaukoje (dar vadinama priešine liauka). Ši nedidelė (riešuto dydžio) vyrų lytinės sistemos liauka yra po šlapimo pūsle ir priešais tiesiąją žarną. Liaukos išskiriamas sekretas sudaro dalį spermos skysčio.
Prostata gaubia šlaplę – vamzdelį, kuriuo šlapimas keliauja iš šlapimo pūslės į varpą. Todėl vienas itin paplitęs prostatos negalavimų požymis yra pasunkėjęs šlapinimasis.
Kas sukelia prostatos vėžį?
Kol kas nėra žinoma, kas konkrečiai sukelia prostatos vėžį. Tačiau egzistuoja keletas bendrų rizikos veiksnių, kurie gali padidinti šios ligos išsivystymo tikimybę. Tyrimai atskleidė, kad vyrai, kurie pasižymi šiais rizikos veiksniais, yra labiau linkę susirgti prostatos vėžiu. Pagrindiniai rizikos veiksniai yra rasė, amžius ir šeimos istorija. Vidutinis amžius diagnozės nustatymo metu yra 70 m. Prostatos vėžys retai nustatomas jaunesniems nei 45 m. amžiaus vyrams.
Vyrai, kurie pasižymi didesne rizika susirgti prostatos vėžiu:
- Juodaodžiai;
- Vyresni nei 65 m. amžiaus vyrai;
- Vyrai, kurių tėvas ar brolis serga ar sirgo prostatos vėžiu.
Atkreipkite dėmesį, kad rizikos veiksnys nereiškia, jog asmuo būtinai susirgs prostatos vėžiu. Daugumai vyrų, pasižyminčių šiais rizikos veiksniais, ši liga niekada nepasireiškia.
Kokie yra prostatos vėžio simptomai?
Ankstyvosiose stadijose prostatos vėžys dažniausiai auga nepastebimai ir nesukelia jokių pastebimų požymių ar simptomų. Prieš pasireiškiant simptomams, šių ankstyvųjų stadijų metu prostatos vėžio riziką galima aptikti pasitelkiant paprastą Prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimą. Nuo 2006 metų Lietuvoje vykdoma valstybinė priešinės liaukos vėžio prevencijos programa, kurios metu dėl prostatos vėžio tiriami visi vyrai nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Dėl PSA tyrimų daugumoje atvejų vėžys nustatomas dar prieš vyrui pajuntant kokius nors simptomus.
Kai vėžys yra labiau pažengęs, jis gali sukelti šiuos simptomus:
- Sunku pradėti šlapintis ir sunku šlapintis be pertraukų;
- Šlapimas teka silpnesne srove;
- Dažną šlapinimąsi;
- Padažnėjusį šlapinimąsi naktį;
- Skausmingą šlapinimąsi;
- Kraują šlapime ar spermoje;
- Patinimą kojose;
- Skausmą ar diskomfortą dubens srityje;
- Kaulų skausmą;
- Erekcijos problemas;
- Skausmingą ejakuliaciją.
Ar visi prostatos dariniai yra vėžinės kilmės?
Prostatos navikai ne visada yra vėžinės kilmės. Yra gerybiniai (nevėžiniai) ir piktybiniai (vėžiniai) navikai.
Gerybiniai navikai
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) yra nevėžinis prostatos navikas. Dėl šio darinio prostata padidėja ir užspaudžia šlaplę, o tai sukelia šlapinimosi problemas. GPH yra labai paplitusi JAV. Iš tiesų didžiajai daliai vyresnių nei 50 m. amžiaus vyrų pasireiškia keletas GPH simptomų. Kartais siekiant pašalinti šiuos simptomus, reikia pasitelkti specialias priemones, tačiau tai nėra vėžio gydymas. Nors GPH nėra vėžys, ji gali įtakoti PSA tyrimo rezultatus.
Gerybiniai augliai
- Retai kelia pavojų gyvybei;
- Gali būti pašalinti visam laikui;
- Neplinta į kitas kūno dalis.
Piktybiniai navikai
Piktybiniai, arba vėžinės kilmės, navikai gali sukelti daug tų pačių simptomų kaip gerybiniai augliai, todėl labai svarbu nustatyti, kokios rūšies navikas yra paciento organizme.
Piktybiniai augliai
- Gali kelti pavojų gyvybei;
- Gali būti pašalinti, tačiau kartais atsinaujina;
- Gali patekti ir į netoliese esančius audinius ir organus;
- Gali išplisti į kitas kūno dalis.
Informacija pateikta Amerikos vėžio asociacijos (American Cancer Society – ACS) svetainėje.
Molekulinės diagnostikos tyrimai
Diagnozavus prostatos vėžį, yra keletas gydymo variantų tokių kaip aktyvi stebėsena, chirurginė operacija, radioterapija ar hormonoterapija. Parinkti tinkamiausią gydymo būdą gali būti sudėtinga: nors dauguma priešinės liaukos navikų auga lėtai, tačiau dalis jų yra agresyvūs - auga greitai ir gali išplisti į kitas kūno dalis. Stebėjimo tyrimai, tokie kaip PSA ar Gleasono laipsnis, suteikia naudingos informacijos apie tai, kiek vėžys yra pažengęs, tačiau neparodo jo agresyvumo.
Myriad pasiūlė molekulinį diagnostinį tyrimą Prolaris®, kuris padės jums ir jūsų sveikatos priežiūros specialistui suprasti konkrečiai jūsų vėžio agresyvumo laispnį. Šis tyrimas išmatuoja, kaip greitai dauginasi vėžio ląstelės, o tai leidžia įvertinti vėžio agresyvumą ir prognozuoti išgyvenamumą. Pavyzdžiui, jeigu Prolaris® rezultatas parodo mažą vėžio agresyvumą, gydytojas gali rekomenduoti atidėti gydymą arba tiesiog atidžiai stebėti tavo vėžio būklę. Tai vadinama aktyvia stebėsena. Kita vertus, jei Prolaris® rezultatas parodo agresyvesnę vėžio formą, gali būti reikalingas atitinkamai agresyvesnis gydymas. Žinodamas savo prostatos vėžio agresyvumą, pacientas su gydytoju gali pasirinkti tinkamiausią gydymo strategiją.
Apie Prolaris®
Prolaris® yra prognostinis tyrimas ir gali būti atliekamas tiek vėžio diagnozės nustatymo, tiek pooperaciniame etape:
- Diagnozės etape Prolaris® gali padėti nustatyti ligonius, pasižyminčius ne tokia agresyvia vėžio forma, kuriems galima taikyti aktyvią stebėseną. Be to, Prolaris® gali nustatyti pacientus, kurių rizika klinikiniu požiūriu atrodo maža, tačiau yra būdingas agresyvesnės formos vėžys, reikalaujantis stipresnio gydymo.
- Prolaris® tyrimas taip pat puikiai tinka pacientams, kuriems jau buvo atlikta prostatektomija ir kuriems po operacijos būdinga didesnė rizika. Atlikus tyrimą, objektyviau įvertinama ligos pasikartojimo rizika ir pakoreguojamas stebėjimo lygis arba skiriamas papildomas gydymas.
Daugiau informacijos (anglų k.):
Specialistams (anglų k.):